0
     

Košík je prázdný

Castilla La Mancha - Španělsko

la-m-1610220441.jpg

Kastilie-La Mancha (španělsky Castilla La Mancha) je jedno ze 17 autonomních společenství. Rozkládá se v jižní polovině španělského vnitrozemí. Metropolí regionu je starobylé město Toledo, přestože město Albacete je podstatně větší. Území autonomního společenství se administrativně člení na 5 provincií: Albacete, Ciudad Reál, Cuenca, Guadalajara, Toledo.

Většina kraje je tvořena suchou a větrnou náhorní plošinou La Mancha s nadmořskou výškou okolo 600 m. Napříč severní částí oblasti protéká řeka Tajo. Další velkou řekou je jižnější Guadiana. Na jihu je Kastilie-La Mancha ohraničena pohořím Sierra Morena. Velké teplotní rozdíly mezi dnem i nocí jsou pro tento region La Mancha typické (denní teploty 40°C v noci klesají o 25°C). Právě tyto klimatické podmínky umožňují vinařům vyrábět vína tak svěží a na kyselinky bohatá.

I když typické pokrmy z tohoto regionu bývají těžká dušená masa a polévky, Pisto Manchego je jedním z nejvíce známých regionálních jídel, a to s mnoha variacemi.

Nejčastěji pěstované odrůdy jsou: Tempranillo, Syrah, Cabernet Sauvignon, Merlot, Graciano, Garnacha, Monastrell, Cabernet Franc, Petit Verdot a bílých Airén, Sauvignon Blanc, Verdejo a další.

Pod autonomní společenství Castilla La Mancha spadají tyto vinařské oblastni s denominací DO: La Mancha, Almansa, Jumilla, Manchuela, Méntrida, Mondéjar, Uclés, Valdepeñas, Ribera del Júcar.