0
     

Košík je prázdný

Bodegas Fuentenarro - Španělsko

fuentenaro-1611140745.jpg
Historie tohoto vinařství sahá 90 roků zpět do minulosti, kdy předkové dali vysadit první vinohrady v okolí obce La Horra (Burgos), která patří vinařské oblasti DO Ribera del Duero.

V dřívějších dobách bylo v této oblasti pěstování vína vždy základem rodinného příjmu. Díky tvrdé práci, moudrosti při výsadbě nových vinic, hledání nejlepších půd a vybírání nejlepších odrůd pokračuje v rodině tradice vinohradnictví až do dnes. Vlastní víno se zde začalo vyrábět v roce 2002.

Odhaduje se, že vína se v této oblasti pěstují již 2000 let, kdy víno a vinice byly vždy ústřední součástí kulturního a hospodářského vývoje. Pro tuto oblast jsou typické nízké srážky, horká suchá léta (42°C) a dlouhé tuhé zimy (až – 15°C). Vinice leží v nadmořské výšce 812 – 860 m. Podloží je většinou písčito-jílovité -> dobře zadržuje vodu a chladí půdu i při vysokých teplotách. Vinice jsou orientovány na jih a jsou obklopeny borovým a dubovým lesem. Ty vytváří speciální mikroklima ideální pro pěstování hroznů – chrání vinice proti náhlým teplotním změnám přicházejícím ze severu země.

Klon hroznů Tempranillo pochází z předfiloxerních kmenů, které sem přinesli r. 1908 bratři Svaté rodiny z Francie. Tento klon se dokonale přizpůsobil zdejšímu typu terénu a extrémnímu počasí. Proto jsou vína z okolí La Horra uznávána pro svoji kvalitu již dlouhá léta. Říká se, že La Horra je jednou z nejlépe přizpůsobených oblastí pro pěstování odrůdy Tempranillo na světě.

Aktuálně mají nejmladší vinice 23 let a nejstarší 90 let. Ty se používají na výrobu nejvíce exkluzivních vín, mají totiž velmi omezený výnos, zato vynikající kvalitu. Průměrná sklizeň je v Bodegas Fuentenarro 2000 – 3500 kg / ha. Filosofií je totiž preferování nižšího výnosu pro zdravější hrozny, tedy omezená produkce výjimečné kvality. Průměrná produkce je 90 000 lahví ročně.

Veškeré vinice se nachází v bezprostřední blízkosti vinařství, tudíž se dostávají po sběru z vinice do výroby v nejčerstvější podobě.