0
     

Košík je prázdný

Emilio Valerio - Španělsko

valerio-1611141815.jpg
Již roku 1980 převzala rodina úkol uchování jedinečného dědictví výjimečných vín a začala zotavovat zanedbané pozemky - asi 15 vinic s průměrným věkem 50 let, vysázené na zvláštních místech, chudých půdách, vysokých výškách a v těsné blízkosti olivových hájů. Různorodost půd, vysoké nadmořské výšky a genetická rozmanitost byla příčinou vzniku komplexních vín a olejů. Již o té doby se snaží produkovat vína, která jsou osobitá. Proto se každé víno dělá samostatně a navazuje se na historické tradice. Velmi se snaží se rekonstruovat logiku uspořádání vinic, neboli ‚Pagos‘ dle zvyklostí mnichů.

Vinařství je postaveno mezi vinicemi ve vesničce Palomar. Zde můžeme vidět kruhovou stavbu, ve které je umístěno asi 20 dřevěných tanků, 6 betonových tanků různých objemů od 1000 do 8000 l a soubor 200 barelů Foudre od 225 až po 500 l. Tato stavba byla dokončena roku 2009. Každá vinice, odrůda i ročník je jiný a posiluje odhodlání rodiny Valerio k tradiční péči o jejich vína.

Rodinné vinice mají přibližně 25 ha vinic asi 15 ha olivových hájů rozmístěných na svazích Montejurra v oblasti Navarra. Sedí na svazích s vápencovým podložím ve výšce 1000 m nad mořem, ty mají speciální geologické charakteristiky – chudé půdy s pískovcovými a vápencovými skalami v různých stupních rozpadu. Dešťové srážky jsou velice omezené. Co se týče flóry, dominují zde duby, skalní růže a jalovce.