0
     

Košík je prázdný

Pointillart Leroy - Francie

pointillart-leroy-kopie-1811131808.png

Historie tohoto Champagne domu začíná v roce 1894, kdy se vinaři, pra pra předkové Juliette Pointillart museli vypořádávat s filoxerou. Rodina se snažila nadále pokračovat v tradici a filosofii výroby šampaňského Pointillart-Leroy s motem „Les grandes histoires ne s'écrivent jamais seul" - Velké příběhy se nikdy nepíšou samy".

Pointillart Leroy sídlí ve vesničce Écueil, severozápadně od Remeše na území Montagne de Reims. Obhospodařuje 5,12 ha vinic, kde 3,6 h trvoří Pinot Noir, 80 arů Chardonnay a 72 arů Pinot Meunier. Vinice jsou premier Cru. Složení půd je zde velmi růžné - nejvyšší polohy jsou jílovité, střední poloha obsahuje vápenité jíly a na úpatí je půda písčitá.

Historie začíná r 1984 kdy je oblast zasažena filoxerou a rodinné vinice byly zničeny. Roku 1904 posílá Emile Leroy svoje syny Louise a Henryho do prestižní školy v Beaune aby se naučili metody štěpení. Cílem bylo začít roubovat na americké podnože a pokračovat v pěstování vína. Po škole se Louis seznámil s dívkou z Écueil a roku 1910 se stěhují do stavení v této vesnici. Od tohoto data se výroba vína PL nikdy nepřesunula a tak rok 1910 může být považován jako rok založení. Louis tragicky zahynul v 1. světové válce a ve výrobě poté pokračoval otec Clémence a tchán Emile. Později pak navázal na tradici André (syn Clémenc) a pěstoval víno v harmonii až do 2. sv. války, kdy musel do boje, byl zraněn, chycen Němci a poslán do pracovního tábora. Naštěstí dlouholetý kamarád rodiny dělal ošetřovatele v tomto táboře, přesvědčil ostatní, že má André virové onemocnění a že musí být přemístěn. A tak byl André volný. Roku 1942 se vrátil domu a roku 1945 se narodila Jacquellin. Aby André pomohl rozvoji vesnice v poválečném období, roku 1947 založil vinařské družstvo Écueil a věnoval mu chřestové pole na pěstování révy o rozloze větší než 1 ha. Roku 1950 lahvuje André první Champagne. Po smrti jeho ženy se značka přejmenovává na André Leroy. Poté, co se jeho dcera Jacquellin vdá za Jean-Louise Poiltillarta, dávají dohromady 3,4 ha vinic a od roku 1976 společně pokračují v tradici pod jménem Pointillart Leroy.  Dnes se o vinařství stará nejmladší potomek, dcera Juliette.